Esenciálna trombocytémia

Esenciálna trombocytémia patrí medzi tzv. myeloproliferatívne neoplázie, čo sú ochorenia, pri ktorých sa v kostnej dreni vytvára nadmerné množstvo určitého typu krvných buniek - červených krviniek, bielych krviniek a/alebo krvných doštičiek. Pre esenciálnu trombocytémiu je typická nadprodukcia krvných doštičiek (trombocytov). Krvné doštičky sú malé krvné bunky, ktoré sa podieľajú na zrážaní krvi (koagulácii), čím pomáhajú zastaviť  krvácanie. Keď je krvných doštičiek príliš veľa, nefungujú normálne a môžu spôsobovať upchatie žily krvnou zrazeninou (trombus). Zriedkavejšie môže veľké množstvo doštičiek vyvolávať krvácanie.

Termín trombocytémia v názve ochorenia znamená nadbytok doštičiek v krvi. Pojem esenciálna vyjadruje, že zvýšené množstvo doštičiek je primárny problém tvorby krvných buniek v kostnej dreni. Ak by nadbytok doštičiek bol reakciou na iný problém v tele pacienta, ako je napríklad zápalové ochorenie, odstránenie sleziny alebo nedostatok železa, išlo by o sekundárnu trombocytózu.

Správne liečená esenciálna trombocytémia vo všeobecnosti neskracuje očakávanú dĺžku života. Lekársky dohľad nad pacientami s ET je dôležitý najmä pre prevenciu a liečbu trombózy, vážnej komplikácie, ktorá môže ovplyvniť fungovanie životne dôležitých orgánov ako mozog alebo srdce. V prípade tehotných žien s neliečenou ET je ohrozené prežitie plodu.   

Podrobné informácie o esenciálnej trombocytémii nájdete na webe Myeloproliferatívnej spoločnosti Slovenska. 


Viac
Pridajte sa na Facebooku
Finančná podpora

Aj malým príspevkom nám pomáhate prinášať pacientom zrozumiteľné a aktuálne informácie a presadzovať práva pacientov na kvalitnú zdravotnú starostlivosť.