Myelodysplastické syndrómy (MDS) sú skupinou ochorení spôsobených zle sformovanými alebo nefunkčnými krvnými bunkami. MDS sa vyskytujú, keď sa v kostnej dreni – špongii podobnom tkanive vo vnútri kostí nevytvára dostatok zdravých krvných buniek a v krvi a kostnej dreni sa nachádzajú čo do kvality abnormálne bunky.
Kostná dreň zdravého človeka produkuje tri druhy krvných buniek, ktoré vychádzajú zo spoločnej kmeňovej bunky:
Myelodysplastický syndróm sa objavuje vtedy, keď sa z určitého dôvodu naruší pravidelná a kontrolovaná produkcia krvných buniek. Zdravá kostná dreň vytvára aj nezrelé bunky (blasty), ktoré za normálnych okolností dozrievajú vo funkčné krvné bunky. Pri MDS sa však často v kostnej dreni nachádza zvýšený počet blastov a určitá časť ostatných krvných buniek má vzhľadové abnormality (tzv. dysplastické zmeny). V krvnom obehu je málo normálnych a zdravých krvných buniek. Ak je znížený počet červených krvných buniek (krviniek), hovoríme o málokrvnosti (anémii). Môže sa vyskytnúť aj zníženie počtu bielych krviniek (leukopénia a neutropénia) alebo zníženie počtu krvných doštičiek (trombocytopénia). V prípade, ak sú v krvnom obraze znížené všetky tri druhy krvných buniek, jedná sa o pancytopéniu.
MDS sa vyskytuje predovšetkým u starších ľudí (65 – 70 rokov), môže však postihnúť aj mladších pacientov, výnimočne deti. Ročne pribudne približne 5 nových prípadov na 100 000 obyvateľov.
Druhy MDS
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) člení MDS do poddruhov podľa toho, aký typ krvných buniek zasahujú. Podtypmi MDS sú:
Akútna myeloidná leukémia je...
Každoročne sa k 1. júlu môže...
Aj malým príspevkom nám pomáhate prinášať pacientom zrozumiteľné a aktuálne informácie a presadzovať práva pacientov na kvalitnú zdravotnú starostlivosť.