Primárna imunitná trombocytopénia

Primárna imunitná trombocytopénia (ITP), nazývaná tiež  idiopatická imunitná trombocytopenická purpura, je ochorenie, ktorého hlavnou charakteristikou je znížený počet krvných doštičiek.

Krvné doštičky (trombocyty) sú malé krvné bunky, ktoré sa podieľajú na zrážaní krvi (koagulácii), čím pomáhajú zastaviť  krvácanie. Doštičky priľnú na poranený povrch cievy, zhlukujú sa a zacelia poškodené miesto, na ktorom sa neskôr vytvorí pevná krvná zátka a stena cievy sa úplne zahojí.

Nízky počet krvných doštičiek je nebezpečený, pretože organizmus sa v prípade potreby nedokáže účinne brániť krvácaniu.

Normálna (fyziologická) hodnota krvných doštičiek je 150 000 – 400 000 na mikroliter krvi (niekedy je táto hodnota zaznamenaná ako 150 – 400 x 10 na 9 l). Slovom trombocytopénia označujeme zníženie počtu krvných doštičiek po úroveň 100 000 doštičiek na mikroliter krvi. Ak je príčinou nízkeho poštu krvných doštičiek vlastný imunitný systém človeka, ide o imunitnú trombocytopéniu.

 

Video o primárnej imunitnej trombocytopénii


Viac
Pridajte sa na Facebooku
Finančná podpora

Aj malým príspevkom nám pomáhate prinášať pacientom zrozumiteľné a aktuálne informácie a presadzovať práva pacientov na kvalitnú zdravotnú starostlivosť.