Príbeh pani Zuzany

Moje ochorenie, teda mnohopočetný myelóm, mi bolo zistené náhodne, pri bežnom vyšetrení na hematológii. Poslala ma tam kožná lekárka, ku ktorej som zašla kvôli problémom, ktoré vôbec nesúvisia s týmto ochorením. Jedným zo symptómov, ktoré som pociťovala pred stanovením diagnózy, bola občasná bolesť v krížovej oblasti, ktorú som, ale pripisovala môjmu zamestnaniu. Pred liečbou som pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku, kde som sa venovala viac - menej imobilným pacientom. Po odobratí vzorky kostnej drene mi bola potvrdená diagnóza mnohopočetný myelóm. Potvrdilo sa mi 20-30% postihnutie kostnej drene. Slovo mnohopočetný myelóm som nikdy predtým nepočula. Keď som sa dozvedela, že ide o nádorové ochorenie krvi, bol to pre mňa obrovský šok, pocit veľkej beznádeje a myšlienka toho najhoršieho. Pani doktorka sa mi hneď snažila vysvetliť, že síce ide o nádorové ochorenie krvi, presnejšie o ochorenie kostnej drene, ale dnes už vďaka modernej liečbe veľmi dobre liečiteľné, a keďže ja mám všetky ostatné hodnoty krvi v poriadku, nemám sa čoho báť. Pri liečbe som bola zaradená do skupiny JUNIOR s plánovanou transplantáciou kostnej drene. Toho času podstupujem chemoterapiu. Liečbu dostávam ambulatne, v štyroch fázach, teda počas štyroch mesiacov, v týždňových intervaloch.

Počas každej jednej fázy dostávam 1. deň formou infúzie Zometu, 1. a 15. deň formou infúzie Endoxan, 1., 8., 15. a 22. deň formou podkožnej injekcie Velcade, 1. - 4. deň a 11. - 14. deň Dexametazon. S týmto liekom súčasne užívam ráno a večer jednu tabletku Quamatel proti problémom so zažívaním. A každý deň užívam ráno a večer jednu tabletku Herpesin proti pásovému oparu.

Tak ako asi každý pacient, ktorý podstupuje chemoterapiu, cíti vedľajšie účinky tejto liečby, tak ich cítim aj ja. Mojim najväčším problémom bola kyselina zolendrónová a Endoxan. V deň podania som vždy cítila len menšiu únavu. Problémy, ktoré ma vždy na 5 dní až jeden celý týždeň vyradili z bežného života, prišli vždy až vo večerných alebo v nočných hodinách. Mávala som 39 - 40 stupňové horúčky, pociťovala som veľkú únavu, bolesti hlavy a žalúdka, nechutenstvo, zvracanie. Neskôr mi pani doktorka dala liek Aloxi proti nevoľnosti. Odvtedy cítim tak až štvrtý, piaty deň len slabú únavu. Velcade mi nespôsobuje žiadne problémy. Po užití lieku Dexametazon mi opúchajú dolné končatiny. Značne viditeľným nežiadúcim účinkom, z ktorého mám veľmi nepríjemný pocit, je vypadávanie vlasov. Pri zvládaní vedľajších účinkov mi najviac pomáhajú moji najbližší, čiže rodina a priatelia, ktorým som za túto podporu nesmierne vďačná. Ďalej ma psychicky povznášajú moje záľuby, ako napríklad čas strávený v obklopení prírody a čítanie literatúry.

Už z môjho znamenia vyplýva, že som veľký bojovník. Po upadnutí prvotného veľkého šoku a nasledujúcich emócií sa to všetko vo mne zmenilo na jeden veľký boj, čo bolo vidieť už aj na výsledkoch po prvej fáze chemoterapie. Preto pevne verím, že transplantácia dopadne dobre a budem zdravá.


Viac
Pridajte sa na Facebooku
Finančná podpora

Aj malým príspevkom nám pomáhate prinášať pacientom zrozumiteľné a aktuálne informácie a presadzovať práva pacientov na kvalitnú zdravotnú starostlivosť.